Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

چگونه خلاقیت گرافیکی خود را افزایش دهیم؟

در دنیای گرافیک خلاقیت حرف اول را می زند! همین مسئله باعث تمایز طراحان های حرفه ای و معمولی می شود. خلاقیت هیچ وقت از طراحی گرافیک جدا نبوده است و تا زمانی که نتوانید خلاقیت خود را بیشتر کنید، نمی توانید یک طراحی حرفه ای گرافیک شوید. راه کار های مختلفی برای افزایش خلاقیت در طراحی گرافیک وجود دارد که اکثر آن ها تاثیر زیادی بر روی خلاقیت طراحان گرافیست دارد. در این مقاله قصد داریم چند راه کار برای افزایش خلاقیت گرافیست ها را بررسی کنیم که با استفاده از آن ها، می توانید فعالیت حرفه ای تر و جذاب تری داشته باشید.

دکوراسیون محیط کار خود را تغییر دهید!

محیطی که افراد در آن کار می کنند، تاثیر زیادی روی بازدهی کار آن ها دارد. تا زمانی که نتوانید یک محیط مناسب برای کار داشته باشید، نمی توانید به یک طراح گرافیک حرفه ای تبدیل شود. اگر محیط کاری شما مناسب نیست و نمی توانید آن را تغییر دهید، دکوراسیون آن را عوض کنید. معمولاً تنوع باعث افزایش خلاقیت در افراد می شود و دکوراسیون در محیط کار راحت ترین چیزی است که افراد می توانند تغییر دهند. هر چقدر محیط کار شما جذاب تر باشد، خلاقیت شما هم بیشتر می شود. اگر به گل و گیاه خاصی علاقه دارید، آن را در محیط کاری خود قرار دهید و با استفاده از آن خلاقیت خود را در طراحی گرافیک افزایش دهید.

تصاویر و فایل های گرافیکی زیادی نگاه کنید!

یکی از مشکلاتی که طراحان گرافیک معمولاً با آن روبرو می شود، ایده پردازی کم است. این مشکل در فعالیت های دیگر هم دیده می شود اما معمولاً طراحان گرافیک بیشتر با آن روبرو می شوند. تا زمانی که نتوانید ایده پردازی خود را بیشتر کنید، نمی توانید طراحی حرفه ای انجام دهید. یکی از راه هایی که ایده پردازی و خلاقیت شما را تا حد بسیار زیادی افزایش می دهد، دیدن طرح های دیگر طراحان است! طراحان گرافیک معمولاً در شبکه های اجتماعی نمونه کار های خود را قرار می دهند که می توانید با جستجوی هشتگ های مربوط به حوزه گرافیکی خود آن ها را ببینید.

از طرف دیگر، شبکه های اجتماعی مربوط به طراحان گرافیک وجود دارد که یکی از مهم ترین آن ها، شبکه اجتماعی دریبل است. طراحان گرافیکی زیادی در این شبکه اجتماعی وجود دارند که می توانید نمونه کار های آن ها را ببینید. اگر در ایده با مشکل مواجه می شوید، سعی کنید زمانی از روز را به دیدن طرح های مختلف بپردازید. مثلاً در زمان فراغت خود می توانید چندین طرح ببینید و جزئیات آن را بررسی کنید. این مورد در زمینه ایده دادن به شما تاثیر زیادی دارد و می تواند کمک زیادی کند.

خواندن کتاب های مربوط به حوزه طراحی

خواندن کتاب های مختلف دید خوبی نسبت به آن حوزه به شما می دهند. در زمینه طراحی گرافیک، خلاقیت و ایده پردازی کتاب های مختلفی وجود دارند که دید جدیدی نسبت به این فعالیت ها به شما می دهد. اگر حس می کنید از پایه با خلاقیت و ایده پردازی مشکل دارید، خواندن کتاب های حوزه طراحی و گرافیک کمک زیادی به شما می کنند. اما اگر فقط گاهی اوقات با مشکل خلاقیت در ایده مواجه می شوید، سعی کنید فقط کتاب هایی که دید جدیدی به شما می دهند را بخوانید؛ زیرا در این مواقع شما با پایه ایده پردازی و خلاقیت مشکلی ندارید و تنها در مواردی که طراحی نیازمند خلاقیت زیادی است با مشکل مواجه می شوید.

در ماه چندین ساعت را برای تمرین صرف کنید!

خواندن کتاب های مختلف کمک زیادی به شما می کند اما هیچ چیزی اندازه خود آموزی تاثیر گذار نیست! اگر می خواهید به یک طراح حرفه ای و خلاق تبدیل شوید، چند ساعت از ماه را به تمرین کردن اختصاص دهید. همیشه قرار نیست طراحی های شما برای افراد دیگر و به ازای دریافت پول باشد! گاهی اوقات لازم است طرح های جدیدی را که تا کنون طراحی نکرده اید امتحان کنید. مثلاً اگر با یک طرح گرافیکی مواجه می شوید که فکر می کنید طراحی آن برای شما مشکل است، خود را چالش بکشید. در هنگام طراحی چنین مواردی با چالش های زیادی مواجه می شوید که همین چالش ها می تواند شما خلاقیت شما را افزایش دهد.

البته این مورد تنها به خلاقیت کمک نمی کند و به راحتی می توانید تجربه خود را هم افزایش دهید! اگر فکر می کنید که این کار تاثیری روی طراحی گرافیک و افزایش خلاقیت ندارد، پیشنهاد می کنم حداقل یک بار این مسئله را امتحان کنید تا خودتان متوجه تاثیرش شوید.

با طراحان دیگر در تعامل باشید!

اگر ۱۰ طراح را از فقط از یک منطقه خاص انتخاب کنیم، خلاقیت و ذهن آن ها در طراحی کاملاً متفاوت است. معمولاً در حوزه های بصری نظیر طراحی گرافیک ایده های افراد مختلف متفاوت است. حال فرض کنید تعداد زیادی از افراد از نقاط مختلف یک کشور یا حتی دنیا انتخاب کنیم و ایده های آن ها را بپرسیم. در این صورت با میلیون ها ایده مختلف روبرو می شویم که کمک زیادی به افزایش خلاقیت ما می کند. سعی کنید با طراحان گرافیک دیگر در تعامل باشید و در مورد طرح های مختلف نظر بخواهید! ایده های آن ها را در مورد طراحی یک فایل گرافیکی خاص بپرسید  تا بتوانید ایده های خود را گسترس دهید.

در شهر های مختلف معمولاً طراحان گرافیک دور همی هایی برگزار می کنند و ایده های خود را با هم رد و بدل می کنند. اگر در شهر های بزرگی نظیر تهران و مشهد باشید، دور همی های زیادی وجود دارد که به افزایش ایده و خلاقیت شما کمک می کند اما اگر در شهر های کوچک تر هستید، می توانید خودتان با طراحان گرافیک برای یک دور همی (حتی دور همی های دو نفره) هماهنگ شوید و ایده های خود را با هم به اشتراک بگذارید. اگر به طراح های سراسر دنیا دسترسی ندارید، می توانید طرح های آن ها را ببینید و خودتان با ایده های آن ها آشنا شوید.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی ۵ راه کار برای افزایش خلاقیت در طراحی گرافیک پرداختیم تا اگر با مشکل خلاقیت و ایده پردازی روبرو هستید، استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *